Erb dekanátu

Erb Dekanátu Bytča

Popis erbu:

Erbový štít je delený. Pravé modré pole je vyplnené zlatým dvojitým kríž s horným ramenom dlhším. Ľavú polovicu štítu tvoria v hornej červenej polovici zlaté váhy. Dolná čierna polovica je posiata striebornými gréckymi krížikmi. Štít je prevýšený čiernym kňazským klobúkom s dvoma čiernymi strapcami na každej strane.

Vysvetlenie erbu:

Zlatý dvojkríž v pravej modrej polovici štítu má pôvod v erbe Žilinskej diecézy na znak toho, že dekanát patrí do tejto diecézy. Váhy v pravej polovici štítu sú atribútom svätého Michala Archanjela. Ten je patrónom farského kostola v Dolnom Hričove. Tento kostol pochádzajúci z 13. storočia je najstarším na území dekanátu. Krížiky v dolnom čiernom poli symbolizujú zasvätenie farského kostola v Bytči Všetkým Svätým. V erbe sa nachádzajú na znamenie toho, že názov dekanátu je odvodený od názvu tohto sídla a farnosti. Erbový štít je prevýšený čiernym kňazským klobúkom s dvoma čiernymi strapcami na každej strane, tak ako to podľa pravidiel cirkevnej heraldiky prináleží dekanovi a dekanátu.

Autor heraldického návrhu a kresby:

Mgr. Ing. Miroslav Glejtek